Program Festivalu inkluzivní kultury
29.–31. října 2025, Pedagogická fakulta MUNI
Kulturní program – jinakost v mnoha podobách
Kulturní program festivalu je mozaikou různých forem umění, které otevírají dialog, zvou ke zvědavosti a rozšiřují naše obzory. Součástí programu je každoročně živá knihovna, kde se místo knih půjčují živé příběhy – lidé, kteří jsou ochotní sdílet svou zkušenost s jinakostí, ať už v oblasti postižení, identity, víry, nebo životní cesty.
Nabízíme také divadelní představení, promítání filmů, hudební vystoupení i další kulturní formáty, které propojují témata speciální a inkluzivní pedagogiky s běžným životem. Umění vnímáme jako most – přirozený, silný a přístupný –, který pomáhá chápat rozmanitost jako hodnotu, nikoli jako výjimku. Kulturní program je otevřen široké veřejnosti.
Děkujeme naší studující za zpřístupnění textu.
Kulturní program 2025
Pozvánka na FIK 2025 a malý vhled do programu
Středa 29.10.2025 Film Ta Druhá s diskuzí
16.30 - 19.00 RUV, Poříčí 9
Promítání filmu s diskusí, které se bude účastnit režisérka filmu i její hlavní protagonistka.
Zatímco její vrstevnice řeší hlavně maturitu, vztahy a své plány do budoucna, osmnáctiletá Johana musí skloubit vlastní sny s péčí o mladší sestru Rozárku. Ta druhá nabízí citlivý pohled do života tzv. skleněných dětí – zdravých sourozenců dětí se zdravotním znevýhodněným, v případě Rozárky s formou autismu, kvůli které si vyžaduje nepřetržitý dohled svého nejbližšího okolí.
Film sleduje Johanku v průběhu několika let během formativního období posledních ročníků školy na malém městě. Intimní debut se zaměřuje především na ni. Zachycuje její vnitřní dilemata a každodenní boj o rovnováhu mezi vlastními ambicemi a odpovědností vůči rodině. Citlivý pohled na vztahy otevírá diskuzi o neviditelných břemenech „skleněných dětí“ a potřebě podpory rodin s dětmi se zdravotním postižením.
zdroj: jedensvet.cz
Promítání proběhne v RUVu, který proměníme v příjemný senzorický prostor. Budeme rádi, když si s sebou vezmete deku, polštář nebo jiný pohodlný doplněk, který vám pomůže cítit se dobře a bezpečně.
Akce je otevřená všem – klidně vezměte s sebou sourozence, přátele, blízké osoby s jinakostí i bez. Cílem je vytvořit místo, kde se můžeme potkat bez přetvářky.
Pokud byste si přáli navštívit prostor fakulty ještě před samotným promítáním, abyste si ho mohli v klidu prohlédnout a připravit se, dejte nám vědět. Rádi vám to umožníme.
Chcete se naladit na téma ještě trochu jinak? Poslechněte si podcast Specikecy se studujcími MUNI a jejich zkušeností se sourozenci s jinakostí.
Trailer k filmu Ta Druhá
Čtvrtek 30.10.2025 Živá knihovna
15.00 - 19.00 Knihovna PedF, CVIDOS, Poříčí 31
Co je živá knihovna?
Živá knihovna je událost, kde si místo klasických knih „půjčujete“ skutečné lidi – tzv. živé knihy. Každá „kniha“ představuje určité téma, zkušenost nebo identitu, o které si můžete povídat. Cílem je bourat předsudky, otevřít dialog a lépe porozumět různým životním příběhům.
- Výběr knihy
Podívejte se, která témata vás zajímají. Poté si vyberte „knihu/ hosta*tky“, kterou si chcete „vypůjčit/ navštívit její*ho stanoviště“. - Délka rozhovoru
Každé „půjčení“ trvá cca 20–30 minut. Po uplynutí času doporučujeme se přesunout k další knize. - Respekt a otevřenost
Kniha s vámi sdílí osobní zkušenosti. Naslouchejte bez předsudků. Je v pořádku klást otázky, ale buďte ohleduplní. - Soukromí a důvěra
Vše, co zazní, zůstává mezi vámi. Nahrávání, focení nebo sdílení detailů z rozhovorů je možné jen s výslovným souhlasem knihy.
Tipy pro živé knihy
Buďte autentičtí: sdílejte svůj příběh tak, jak je pro vás přirozené. Nemusíte odpovídat na všechno – je v pořádku odmítnout otázku.
- Krátké představení
Na začátku každého „půjčení“ se stručně představte – kdo jste a co vaše „kapitola“ obsahuje - Přirozený dialog
Povídání není přednáška. Nechte čtenáře ptát se a ptejte se i vy, pokud to pomáhá otevřenému rozhovoru. - Podpora organizátorů
Kdykoli se necítíte dobře nebo potřebujete pauzu, obraťte se na organizátory – jsme tu pro vás.
Co je živá knihovna v ČZJ. Děkujeme středisku Teiresias za překlad.

Pátek 30.10.2025 Studentské iniciativy
13.00 - 16.00 Sál milosrdných bratří, Vídeňská 7
Vítejte ve studentské a absolventské sekci Festivalu inkluzivní kultury!
Zde najdete prezentace projektů, aktivit a osobních příběhů studujících, absolventů a iniciativ, které se věnují tématům inkluzivního vzdělávání, diverzity, porozumění a aktivního občanství.
Jak to tady funguje
- Projděte si jednotlivá stanoviště a postery
Každé stanoviště představuje konkrétní projekt, zkušenost nebo výzkum. Autorstvo je přítomno – klidně se zeptejte na podrobnosti. - Respektujte a naslouchejte
Mnohé příběhy a prezentace jsou osobní. Ptejte se s respektem a otevřeností. - Diskutujte a inspirujte se
Cílem této sekce je sdílení nápadů a vzájemná inspirace. Pokud vás něco zaujme, dejte o tom vědět – chvála a zpětná vazba jsou vítány! - Zajímá vás víc?
U některých stanovišť najdete odkazy/QR kód s dalšími informacemi, výstupy nebo kontaktem na autory.
Děkujeme, že jste součástí prostoru, kde inkluze není jen slovo – ale skutečná praxe.
O studentských iniciativách v ČZJ. Děkujeme středisku Teiresias za překlad.
